Αγωνιστικός απολογισμός του “Ημαθίωνα” για το 2016 - Μέρος 1ο

2016-12-20 14:46

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η αγωνιστική περίοδος του 2016 για τον Παλαιστικό Σύλλογο Αλεξάνδρειας «Ὁ Ἠμαθίων». Οι αθλητές του συλλόγου, πέτυχαν σημαντικές διακρίσεις τόσο σε τοπικό-εθνικό, όσο και σε διεθνές επίπεδο.

Πιο συγκεκριμένα οι διακρίσεις σε εθνικό επίπεδο:

Στις ηλικιακές κατηγορίες οι οποίες έχουν τελικές φάσης Πανελληνίου πρωταθλήματος, ανέδειξε δύο (2) πρωταθλητές Ελλάδος, τον Δρομπουλιανούδη Ραφαήλ στα 50 κιλά ελευθέρας πάλης εφήβων και τον Πέτρο Στεφανίδη (για δεύτερη συνεχή χρονιά), στα 38 κιλά ελευθέρας πάλης Παμπαίδων Α’., επίσης δύο (2) δεύτερους στην Ελλάδα τον Πόλο Νικόλαο (αργυρό μετάλλιο στα 42 κιλά ελευθέρας  Παμπαίδων Β’) και την Γεωργία Γκουγκούδη (αργυρό μετάλλιο στα 57 κιλά ελευθέρας πάλης Παγκορασίδων Α’). Ο Σαββίδης Νεκτάριος κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο των 74-ρων κιλών στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας.

Στα τρία (3) Πανελλήνια Παιδικά Τουρνουά του 2016 κατακτήθηκαν δεκαπέντε (15) χρυσά, έντεκα (11) αργυρά και τέσσερα (4) χάλκινα μετάλλια από τους (με αλφαβητική σειρά)  Γαβριηλίδη Σάββα (1 χρυσό & 1 αργυρό), Ετσεκούμπε-Γαβριηλίδη Νικόλαο (1 χρυσό & 1 αργυρό), Ζαφειρόπουλο Θεόδωρο (1 χρυσό & 2 αργυρά), Ζαφειροπούλου Ευδοξία (2 αργυρά), Ξενίδη Ευστάθιο (2 χρυσά), Παπασταματίου Θωμά (3 χρυσά), Παπασταματίου Κωνσταντίνο (2 χρυσά & 1 αργυρό), Παραλίκα Ηλία (1 χρυσό & 2 αργυρά), Πλατιώτη Γεώργιο (2 χάλκινα), Πόλο Νικόλαο (1 χρυσό & 2 αργυρά), Στεφανίδη Ναταλία (3 αργυρά) και Τσακυρίδη Γρηγόριο (3 χρυσά).

Στο Πανελλήνιο Αναπτυξιακό πρωτάθλημα του 2016 κατακτήθηκαν (2) χρυσά μετάλλια από τους Γκουγκούδη Γεωργία (57 κιλά ελευθέρας πάλης παγκορασίδων Α’) και Στεφανίδη Πέτρο (42 κιλά ελευθέρας πάλης παμπαίδων Α’).

Στους Πανελλήνιους Αναπτυξιακούς Αγώνες πάλης στην άμμο, την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι, Γκουγκούδης Δημοσθένης (+80 κιλά Εφήβων), η Γκουγκούδη Γεωργία (δύο χρυσά μετάλλια στα +40 κιλά των Παγκορασίδων και στα 60 κιλά Κορασίδων), Τσακυρίδης Γρηγόριος (Παμπαίδων Γ’), ενώ το αργυρό μετάλλιο κατέκτησαν οι, Στεφανίδης Πέτρος (Παμπαίδες Α’) και Πόλος Νικόλαος (Παμπαίδες Β').

Στο 9ο Πανελλήνιο Παιδικό Τουρνουά Πάλης στα Τρίκαλα (Θεσσαλίας) διακρίθηκαν οι, Ιωακείμ Εφραίμ, Γερόπουλος Ευάγγελος, Λάχανης Παύλος και Δριστάς Αναστάσιος.

Διακρίσεις σε διεθνές επίπεδο:

Στο 1ο Διεθνές Τουρνουά ελληνορωμαϊκής και ελευθέρας πάλης παίδων και κορασίδων Ivan Frgić που φιλοξενήθηκε στο Sombor της Σερβίας από 21 έως και 23 Οκτωβρίου 2016, η Γεωργία Γκουγκούδη αναδείχθηκε κατέκτησε χρυσό μετάλλιο της κατηγορία των 56 κιλών ελευθέρας πάλης κορασίδων, κερδίζοντας και τις τέσσερεις αναμετρήσεις με ισάριθμες αντιπάλους.

Στο 8ο Διεθνές Τουρνουά ελευθέρας πάλης Donau-Cup (Tuttlingen- Βάδης-Βυρτεμβέργης) ο Παπασταματίου Κωνσταντίνος κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στα 33 κιλά της ηλικιακής του κατηγορίας.

Στο Διεθνές Τουρνουά ελευθέρας πάλης “Serafim Barzakov” (στο Πετρίτσι της Βουλγαρίας), ο Παπασταματίου Θωμάς κατέκτησε την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο στα 30 κιλά παμπαίδων Γ’ ενώ ο αδελφός του Παπασταματίου Κωνσταντίνος στα 35 κιλά των παμπαίδων Β’ αναδείχθηκε 3ος χαρίζοντας έτσι ένα χάλκινο μετάλλιο στην ομάδα.

Στο Διεθνές Διασυλλογικό Τουρνουά ελευθέρας πάλης “Popednik” (Βελιγράδι) ο Πέτρος Στεφανίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 38 κιλά των Παμπαίδων Α' ενώ η Γεωργία Γκουγκούδη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 60 κιλά Παγκορασίδων Α'.

Στο 1ο διεθνές τουρνουά "Γιώργος Ποζίδης" οι αθλητές του Ημαθίωνα κατέκτησαν 4 χρυσά και 1 χάλκινο, με τους: Παπασταματίου Θωμά (χρυσό) Παπασταματίου Κωνσταντίνο (χρυσό)Παραλίκα Ηλία (χρυσό) Τσακυρίδη Γρηγόριο (χρυσό) Ζαφειρόπουλο Θεόδωρο (χάλκινο).